wtorek, 7 stycznia 2014

Anoreksja ciążowa



Troska o swoje ciało i swój wygląd, u niektórych osób stają się najważniejszą wartością w życiu, ważniejszą nawet od własnego zdrowia, a czasami wręcz stanowiące zagrożenie życia. W przypadku nowego zjawiska zwanego PREGOREKSJĄ problem nie dotyka jedynie osoby chorej, ale też małego człowieczka, który dopiero rozwija się i chce przyjść na świat.  

Pregoreksja, bowiem popularnie nazywana jest anoreksją ciążową. Kobiety cierpiące na pregoreksję głodzą się, stosują bardzo restrykcyjne diety, przez co wzrasta ryzyko, że ilość spożywanego pokarmu, nie pokryje zapotrzebowania na białka, witaminy czy mikroelementy, niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka oraz dla zdrowia matki. U niektórych z nich głodzenie się stanowi tak ogromny problem zdrowotny, że prowadzi do konieczności hospitalizacji i odżywiania pozajelitowego. Kobiety cierpiące na pregoreksję chcąc utrzymać dobrą figurę oprócz stosowania diety, bardzo intensywnie ćwiczą, niektóre z nich nawet stosują środki przeczyszczające, prowokują dodatkowo wymioty, a to wszystko może przecież wywołać poronienie. Robią to wszystko, bo chcą wyglądać, oczywiście w ich własnym postrzeganiu siebie, atrakcyjnie w trakcie ciąży i tuż po niej. Nie akceptują one wzrostu masy ciała typowej dla prawidłowo rozwijającej się ciąży, chcą wyglądać szczupło, bez żadnych krągłości, trudno jest im pogodzić się z tym, że ich brzuch podczas ciąży rośnie. Ta nadmierna troska o figurę staje się dla nich ważniejsza niż troska o zdrowie własne i dziecka. Nie zdają sobie sprawy z tego, że ich dziecko może na przykład przedwcześnie się urodzić, może mieć niską wagę urodzeniową, niskie wyniki w skali Apgar, problemy z oddychaniem, opóźniony rozwój, depresję, trudności w prawidłowym wzroście.

Pregoreksja może rozwinąć się dopiero po zajściu w ciążę, jednak uważa się, że kobiety cierpiące na zaburzenia odżywiania przed zajściem w ciążę, są na nią o wiele bardziej narażone. Często dotyczy ona kobiet, których wygląd zewnętrzny jest związany z wykonywanym zawodem (np. modelki) lub będących w centrum zainteresowania środków masowego przekazu, np. aktorek, piosenkarek czy kobiet udzielających się w polityce.

Autor: Barbara Warchoł, psycholog, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, specjalizuje się w terapii osób z zaburzeniami odżywiania